Egy tavalyi évközi változásnak köszönhetően tovább bővült az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CLVI. törvényben (Szocho tv.) foglalt szociális hozzájárulási adókedvezmények köre.
A kifizető a szociális hozzájárulási adó terhére továbbra is számos jogcímen érvényesíthet adókedvezményt. Ennek értelmében a fizetendő adó megállapításánál idén is csökkenti a számított szociális hozzájárulási adót:
- a szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók után érvényesíthető adókedvezmény;
- a megváltozott munkaképességű vállalkozók után érvényesíthető adókedvezmény;
- a huszonöt év alatti és az ötvenöt év feletti foglalkoztatott munkavállaló után érvényesíthető adókedvezmény;
- a tartósan álláskereső személyek után érvényesíthető adókedvezmény;
- a gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben vagy gyermeknevelési támogatásban részesülő munkavállaló után érvényesíthető adókedvezmény;
- a szabad vállalkozási zónákban működő vállalkozások adókedvezménye;
- kutatók foglalkoztatása után járó adókedvezmény.
2015. július 1-jétől hatályba lépett szabály értelmében a fenti kedvezmények köre kiegészült a mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatottak utáni adókedvezménnyel!
A mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott 25 év feletti és 55 év alatti munkavállalók esetében a munkáltatók a szociális hozzájárulási adóból kedvezményt vehetnek igénybe.
Azon hónapok tekintetében, amelyben a munkavállaló a 25. és 55. életévét betölti, a kedvezmény nem vehető igénybe! Ennek oka egyszerűen az, hogy a korábbi kedvezmények rendszerében már szerepel a huszonöt év alatti és az ötvenöt év feletti foglalkoztatott munkavállaló után érvényesíthető adókedvezmény.
A kedvezmény mértéke a munkavállalót az adómegállapítási időszakra megillető, az adó alapjának megállapításánál figyelembe vett, a munkavállalót terhelő közterhekkel és más levonásokkal nem csökkentett (bruttó) munkabér, de legfeljebb 100 ezer forint 14,5 százaléka, amely az egész hónap tekintetében megilleti a kifizetőt.
Mezőgazdasági munkakörnek minősül a Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszeréről szóló 2012. január 1-jén hatályos KSH közlemény (FEOR-08) szerint:
- a 6. főcsoport 61. csoportjába tartozó foglalkozás (ilyen különösen a szántóföldinövény-termesztő, a bionövény-termesztő, a zöldségtermesztő, a szőlő-, gyümölcstermesztő, a dísznövény virág- és faiskolai kertész, csemetenevelő, a gyógynövénytermesztő, a szarvasmarha-, ló-, sertés-, juhtartó és –tenyésztő, a baromfitartó és –tenyésztő, a méhész, a kisállattartó és –tenyésztő),
- a 7. főcsoport 7333 számú foglalkozásából a mezőgazdasági gép (motor) karbantartója, javítója, és
- a 8. főcsoport 8421 számú foglalkozás szerinti mezőgazdasági, erdőgazdasági, növényvédő gép kezelője.
Részmunkaidős foglalkoztatás esetén a munkáltató által igénybe vehető kedvezmény összegét a részmunkaidő és a teljes munkaidő arányában csökkenteni kell.
Példa egy mezőgazdasági munkakörben – részmunkaidőben (heti 30 óra) – foglalkoztatott után igénybe vett adókedvezményre és annak hatására a kifizető költségeire:
Havi bruttó bér |
A kifizető költsége (27%, 1,5%) | Kedvezmény | A kifizető költsége |
100.000 Ft |
128.500 Ft |
100.000 x (30/40) x 0,145= 10.875 Ft |
117.625 Ft |
Amennyiben a kifizető a munkavállalót az adómegállapítási időszak egy részében nem vagy nem kizárólag mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatta, a munkaviszony alapján ezen adómegállapítási időszakra vonatkozóan kedvezményt nem érvényesíthet!
Sziasztok Angyalok!
A kedvezmény nem a 25 év alatti és az 55 év feletti munkavállalókra vonatkozik???
Kedves Garabits Lászlóné!
A szociális hozzájárulási adó rendszerében korábban is létezett a 25 év alatti és 55 év feletti munkavállalók foglalkoztatása után járó adókedvezmény. Bizonyára elkerülte figyelmét, hogy jelen cikkünkben a mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatottak után igénybe vehető új kedvezményről volt szó, amit ezen a jogcímen lehet érvényesíteni. Éppen ezért mezőgazdasági munkakörben a 25 év feletti és az 55 év alatti munkavállalók után érvényesíthető a kedvezmény. Egyébként – munkakörtől függetlenül – a 25 év alatti és 55 év feletti munkavállalók foglalkoztatása jogcímén lehetne kedvezményt érvényesíteni.
Üdvözlettel,
az AdóAngyalok csapata