A személyi jövedelemadót csökkentő tételek köre már jó ideje nem bővelkedik igénybe vehető adókedvezményekben, de a betegségek után járó adókedvezmény a mai napig megmaradt, melyet a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 40. § szakasza szabályoz.
Adókedvezményről lévén szó, az összevont adóalap adóját lehet vele csökkenteni, mely kedvezmény érvényesítésére a súlyos fogyatékos magánszemélynek minősülő személy jogosult.
Súlyos fogyatékos személynek azt a magánszemélyt kell tekinteni, aki a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló kormányrendeletben említett betegségben szenved, továbbá, aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül.
A súlyos fogyatékosság eseteit, illetve a betegségeket a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló 335/2009. (XII. 29.) Kormányrendelet, valamint a vonatkozó minősítéseket, kapcsolódó igazolásokat a súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról szóló 49/2009. (XII. 29.) EüM rendelet határozza meg.
A kedvezmény igénybe vehető havi összege, a mindenkori minimálbér 5%-ában került meghatározásra, tehát a kedvezmény összegének változása kizárólag a minimálbér változásával függ össze. A személyi kedvezmény havi összege 2015-ben 5 250 Ft.
A Kormányrendeletben felsorolt betegségben szenvedő magánszemélyek a betegség fennállásáról kiállított igazolás birtokában jogosultak a személyi kedvezmény igénybevételére.
Orvosi igazolás nélkül veheti igénybe a személyi kedvezményt az, aki rokkantsági járadékban részesül, illetőleg a támogatást megállapító határozat alapján az a személy, akinek fogyatékossági támogatásra való jogosultságát külön jogszabály szerint megállapították. Az ideiglenes igazolásokat évente kell kiállítani, a végleges állapotot nem kell újra igazolni.
Az 49/2009. (XII. 29.) EüM rendelet melléklete tartalmazza az igazolás tartalmát, azonban annak formai követelményeit nem. Az igazolást a szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa, illetve a szakambulancia vagy szakorvos által készített orvosi dokumentáció alapján a beteg által választott háziorvos állíthatja ki. A betegség, illetve fogyatékosság megállapítására és az állapot végleges vagy átmenti jellegének meghatározására szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa jogosult.
Az igazolás birtokában a magánszemély az adóelőleg megállapítása során, év közben is kérheti a kedvezmény figyelembevételét.
Ha valaki évek óta igazoltan a fent említett Kormányrendeletben felsorolt betegségek egyikében szenved – tehát jogosult lett volna a személyi adókedvezményre -, akkor a kedvezményt az igazolás megszerzését követően az 5 éves elévülési időn belül a személyi jövedelemadó bevallások önellenőrzésével érvényesítheti.
A fogyatékossági támogatásban részesülő magánszemély 2015. január 1-jétől jogosult a személyi kedvezmény igénybevételére.
Vélemény, hozzászólás?