A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (Htv.) értelmében a helyi adók rendszerezése tekintetében három nagy adótípust különböztetünk meg:
- vagyoni típusú adók: építményadó, telekadó
- kommunális jellegű adók: magánszemélyek kommunális adója, idegenforgalmi adó
- és végül adónem és adótípus is egyben: a helyi iparűzési adó.
E helyi adók behajtási módja eltérő. A helyi iparűzési adó megállapítása önadózással történik, vagyis az adóalany maga állapítja meg, vallja be és fizeti meg az adót. Az idegenforgalmi adó tekintetében adóbeszedésről van szó, vagyis akit a törvény arra kötelez, az szedi be és fizeti meg az adót.
A vagyoni típusú adókat a helyi adóhatóság kivetéssel állapítja meg, hasonlóan a magánszemélyek kommunális adójához, ami tulajdonképpen egy „tételes ingatlanadónak” is tekinthető. A kivetés lényege, hogy az adózó adatszolgáltatása alapján fogja az adóhatóság az adót megállapítani.
Egy 2015. évi évközi változásnak köszönhetően azonban a kivetéses adónemek tekintetében lehetősége van a helyi adóhatóságoknak bevallás hiányában is kivetni az adót, amennyiben az ingatlan-nyilvántartásban rendelkezésre áll az adó megállapításához szükséges adat. Ez persze nem mentesíti az adózót a bevallási kötelezettsége alól.
Az idei évtől lehetősége van az önkormányzati adóhatóságnak az adózó korábban benyújtott bevallásának adattartalmát felülbírálni.
Például, ha az adózó a tulajdonába került telek alapterületeként 500 m2-t vallott be, majd az Földhivatal hatósági adatszolgáltatásából kiderül, hogy ez a telek 1000m2-es, akkor a helyi adóhatóság kijavítja az adózó korábbi bevallását, és a kijavított bevallás alapján adóigazgatási eljárás keretében veti ki az adót határozattal.
A másik új tényállás, hogy a helyi adóhatóság az általa bevezetni kívánt új adót az adózó bármely más korábbi bevallásának tartalma alapján is kivetheti.
Például, ha az önkormányzat bevezeti a magánszemélyek kommunális adóját, akkor az adózó korábbi – például építményadó – bevallásában közölt adatok alapján hozhat adókivető határozatot a helyi adóhatóság, anélkül, hogy az adózó új bevallást nyújtana be a magánszemélyek kommunális adójáról
A harmadik új tényállás szintén a hatósági adatszolgáltatással van összefüggésben. Ennek értelmében az adóhatóságnak lehetősége van arra, hogy hivatalból lefolytatott eljárás eredményeként megszüntessen egy korábbi adójogviszonyt, ha az adott jogviszony már megszűnt, de erről az adózó elmulasztotta bevallását megtenni.
Klasszikus eset erre, amikor az adózó egyik településről a másikra költözik. Ingatlanát eladja, de elfelejti ezt a változást bejelenteni, amiről a helyi adóhatóság a földhivatali nyilvántartásból fog csak értesülni. Ebben az esetben az adóhatóság a tulajdon-átruházás évének utolsó napjával megszünteti a régi tulajdonos adókötelezettségét, legyen az építmény-, telek vagy kommunális adó.
Ez persze nem mentesíti az adózót az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) szabályainak betartása alól, mely szerint, ha a helyi adót nem az adózó állapítja meg, az adókötelezettség keletkezését (változását) követő 15 napon belül kell adóbevallást tennie.
Vélemény, hozzászólás?