Közeleg a nyár és ezzel együtt az idénymunkák ideje is. Vannak, akik kereset kiegészítésként élnek az alkalmi munkavállalás lehetőségével, amely nemcsak a munkavállaló, de a munkáltató szempontjából is egy praktikus megoldás.
E foglalkoztatási forma „modern kori” elnevezése egyszerűsített foglalkoztatás, amelyből származó jövedelem munkaviszonyból származó jövedelemnek minősül, éppen ezért ne feledkezzünk meg a bevallási kötelezettségről sem, ha már küszöbön a személyi jövedelemadó bevallás határideje!
Mai cikkünkben az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai kerülnek részletezésre, melyről az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efo tv.) rendelkezik.
A munkaviszony létesítése
Egyszerűsített módon létesíthető munkaviszony a mezőgazdasági, továbbá turisztikai idénymunkára vagy alkalmi munkára.
Idénymunka esetén – azonos felek között – a munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a 120 napot.
Alkalmi munka esetén: a munkáltató és a munkavállaló között a munkaviszony
- összesen legfeljebb öt egymást követő naptári nap, és
- egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb tizenöt naptári nap, és
- egy naptári éven belül összesen legfeljebb kilencven naptári nap lehet.
Adókötelezettségek
Egyszerűsített foglalkoztatás esetén a munkáltató a munkavégzés megkezdése előtt köteles bejelenteni:
- a munkavállaló nevét,
- a munkáltató adószámát,
- a munkavállaló adóazonosító jelét és TAJ számát,
- az egyszerűsített foglalkoztatás jellegét (mezőgazdasági-, turisztikai idénymunka, alkalmi munka, filmipari statiszta),
- a munkaviszony napjainak számát,
- amennyiben a munkavállaló Egyezmény alapján másik tagállamban, illetőleg egyezményben részes másik államban biztosított és ezt a munkáltató előtt igazolta, ezt a körülményt.
A munkáltató a bejelentési kötelezettségét – választása szerint – teljesítheti elektronikus úton az ügyfélkapun keresztül a 15T1042E jelű bejelentő és változás-bejelentő lapon vagy telefonon keresztül a 185-ös telefonszámon.
A bejelentés esetleges visszavonására és módosítására – így különösen a foglalkoztatás jellegének változása, illetve a munkavégzés meghiúsulása esetén –
- az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentését követő két órán belül, vagy
- ha a bejelentésben foglaltak szerint a foglalkoztatás a bejelentés napját követő napon kezdődött, vagy ha a bejelentés egy napnál hosszabb időtartamú munkaviszonyra vonatkozott, a módosítás bejelentés napján reggel 8 óráig van lehetőség,
ezt követően a munkáltató a közteher-fizetési kötelezettségének köteles eleget tenni.
Példa 1 a bejelentés kötelezettség teljesítésére
A munkáltató 2015. január 7-től 2015. január 10-ig egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmi munkavállalót kíván foglalkoztatni. A munkáltató a 15T1042E jelű adatlapon 2015. január 6. napján a bejelentési kötelezettségének eleget tesz, azonban az időjárási viszonyok miatt január 10-én a munkavállaló nem tud munkát végezni. Ebben az esetben a munkáltató a meghiúsult munkavégzésre tekintettel a január 10-re vonatkozóan tett bejelentését január 10-én reggel 8 óráig – akár telefonon keresztül is – módosíthatja.
A munkáltató által fizetendő közteher mértéke 2015-ben a munkaviszony minden naptári napjára munkavállalónként:
- mezőgazdasági idénymunka esetén 500 forint,
- turisztikai idénymunka esetén 500 forint,
- alkalmi munka esetén 1 000 forint,
- filmipari statiszta alkalmi munkája esetén 3 000 forint.
Főszabályként a munkáltató az egyszerűsített foglalkoztatással összefüggő bevallási kötelezettségét elektronikus úton havonta a ’08-as számú nyomtatványon, a tárgyhót követő hó 12. napjáig köteles teljesíteni.
Az egyszerűsített foglalkoztatás és a személyi jövedelemadó kapcsolata
Tekintettel arra, hogy az egyszerűsített foglalkoztatásból származó bevétel munkaviszonyból származó jövedelemnek minősül, ezért a magánszemélynek fel kell tüntetnie az egyszerűsített foglalkoztatásból származó bevételét a személyi jövedelemadó bevallásában, ha az ebből származó bevétele meghaladja a mentesített keretösszeget.
A bevalláshoz a munkavállalónak rendelkeznie kell olyan kifizetési bizonylattal, amit a munkáltató év közben a bevétel kifizetésekor köteles átadni részére, és amelyből kiderül a bevételének teljes összege és jogcíme is.
Ez egyúttal azt is jelenti, hogy nem kell alkalmazni az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 46. § szakaszának azon előírását, hogy a munkáltató az elszámolási évet követő év január 31-éig összesített igazolást (M30) ad a magánszemélynek.
A filmipari statisztaként végzett – Efo. tv. hatálya alá tartozó – alkalmi munkából származó bevételből nem kell jövedelmet megállapítani és bevallást benyújtani.
Az Efo tv. 9. § (2) bekezdésének 2014. november végi változásának köszönhetően – amely már a 2014. évi adókötelezettség teljesítésekor is alkalmazható – az egyszerűsített foglalkoztatásból származó bevételből a természetes személynek nem kell jövedelmet megállapítania és bevallást benyújtania, feltéve, hogy
- az egyszerűsített foglalkoztatásból származó bevétele nem haladja meg az egyszerűsített foglalkoztatás naptári napjainak száma és
- az adóév első napján hatályos kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) vagy – ha részére alapbérként, illetve teljesítménybérként legalább a garantált bérminimum 87 százaléka jár – a garantált bérminimum napibérként meghatározott összegének szorzatát (e szorzat a továbbiakban: mentesített keretösszeg).
A 2014. évi minimálbér napi összege:
- minimálbérnél: 4 670 Ft
- garantált bérminimumnál: 5 430 Ft
Adóköteles jövedelemként kizárólag a mentesített keretösszeg feletti részt kell a személyi jövedelemadó bevallás első – „munkaviszonyból származó bérjövedelem az érdekképviseleti tagdíj nélkül” – sorában feltüntetni.
Példa 2 a mentesített keretösszeg megállapítására 2014. adóévre
Egy magánszemély 2014. évben 90 napig turisztikai idénymunkát végzett. Részére 2014. évben a 90 egyszerűsített foglalkoztatási nap alatt 600 000 Ft jövedelem került kifizetésre. Mivel a magánszemély legalább középfokú végzettséget, illetőleg középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben került foglalkoztatásra, ezért számára minden alkalommal a garantált bérminimum alapján kellett a fizetést megállapítani.
Mentesített keretösszeg: (0 nap x 4 670 Ft/nap)+(90 nap x 5 430 Ft/nap)= 488 700 Ft. A magánszemélynek kizárólag a mentesített keretösszeg feletti jövedelmet (600 000-488 700=111 300 Ft) kell bevallania az 1453-as bevallás 1. sorában.
A kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum megállapításáról szóló 347/2014. (XII. 29.) Korm. rendelet 2015. január 1-jétől hatályos rendelkezései szerint a 2015. évi minimálbér napi összege:
- minimálbérnél: 4 830 Ft;
- garantált bérminimumnál: 5 620 Ft.
Példa 3 a mentesített keretösszeg megállapítására 2015. adóévre
Az előző példában szereplő magánszemély adókötelezettsége – változatlan jövedelem mellett – 2015. évre a következőképpen alakul:
Mentesített keretösszeg: (0 nap x 4 830 Ft/nap)+(90 nap x 5 620 Ft/nap)= 505 800 Ft. A magánszemélynek kizárólag a mentesített keretösszeg feletti jövedelmet (600 000-505 800=94 200 Ft) kell bevallania az 1553-as bevallás 1. sorában.
A munkáltató költségelszámolása
Az egyszerűsített foglalkoztatásban létesített munkaviszonyban foglalkoztatott részére az adózó által egy napi munkáért kifizetett munkabérből a minimálbér napi összegének kétszeresét meghaladó mértékű kifizetés a jövedelem megállapításakor költségként nem vehető figyelembe, illetve az nem minősül a vállalkozási tevékenység érdekében felmerülő egyes költségnek, ráfordításnak.
Példa 4 a munkáltató költségelszámolására 2015. adóévben
Egy magánszemély 2015. évben 90 napig idénymunkát végez. Részére 2015. évben napi 10 000 Ft jövedelem került kifizetésre.
A minimálbér napi összegének kétszerese 2015. évben: 4 830 Ft/nap/fő x 2=9 660 Ft/nap/fő
Tekintettel arra, hogy ennél magasabb összegű munkabér került kifizetésre a munkáltatónak – amennyiben a társasági adótörvény hatálya alá tartozik – a 9 660 Ft/fő feletti összeggel a társasági alapját meg kell emelnie. A társasági adóbevallásában 30 600 Ft [(10 000 Ft/nap-9 660 Ft/nap) x 90 nap] adóalap növelő korrekciót kell alkalmaznia.
(Amennyiben a munkáltató a vállalkozói személyi jövedelemadó hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó, akkor egy napi munkáért kifizetett munkabérből a minimálbér napi összegének kétszeresét meghaladó mértékű kifizetés a jövedelem megállapításakor költségként nem vehető figyelembe.)
Fontos megjegyezni, hogy a kizárólag egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott munkavállaló nem minősül a társadalombiztosítás rendszerében biztosítottnak, nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, valamint álláskeresési ellátásra szerez jogosultságot. A nyugellátás számításának alapja napi 500 forint közteher esetén 1 370 forint/nap, napi 1 000 forint vagy azt meghaladó közteher esetén 2 740 forint/nap.
Vélemény, hozzászólás?