A 98%-os különadó egy „ötéves történet”, melyet a közszféra volt alkalmazottai, a hazai jogalkotó és a nemzetközi bíróságok együtt írnak. A történet – egyenlőre úgy tűnik – idén véget ér. A boldog vég azonban elmarad.
Az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló 2010. évi XC. törvény (Különadó tv.) értelmében a 98%-os különadó a közszférában dolgozó vezetők végkielégítésének 2 millió forint feletti részét, a beosztottak végkielégítésének 3,5 millió forint feletti részét érintette. Az adó a 2010. január elseje utáni végkielégítésekre vonatkozott. A hazai és a nemzetközi bíróság is kimondta, hogy a különadó sérti az emberi jogokat és nemzetközi szerződésbe is ütközik, tehát jogtalan volt annak beszedése. Ennek köszönhetőn 98%-os különadót idén 75%-ra mérsékelték. A közférában dolgozók portálján (kozszolga.hu) már augusztus elején felütötte a fejét a hír, mely szerint a jogellenesnek ítélt különadó mégsem fog teljes egészében visszajárni az érintetteknek.
Ezt a hírt támasztja alá a 2014. szeptember 30-tól hatályba lépő Különadó tv. Kicsit olyan ez, mint a mesebeli ajándék: „hoztam is, meg nem is”. Új fogalommal bővült a különadó eszköztára: átalányközteher-kötelezettség.
Az új szabály lényege, hogy аz adóhatóság a 98 százalékos adómértékkel megállapított különadó-kötelezettség és az ahhoz kapcsolódóan megállapított jogkövetkezmény helyett – а kötelezettség eredeti esedékessége napjára vonatkozó hatállyal – az adószámlán átalányközteher-kötelezettséget állapít meg.
Az átalányközteher-kötelezettség а különadó alapja után a Különadó tv. 12/D §. (3) bekezdés szerinti mérték alkalmazásával meghatározott összeg.
„(3) Ha а 98 százalékos adómértékkel а különadót
a) а 2010. adóévre kellett megállapítani, 40 százalék,
b) а 2011 . adóévre kellett megállapítani, 15 százalék ,
c) а 2012. adóévre kellett megállapítani, 20 százalék,
d) а 2013 . adóévre kellett megállapítani, 25 százalék
az átalányközteher mértéke.”
A jogalkotó „nem hagyta figyelmen kívül” azon érintetteket sem, akik időközben éltek az önellenőrzési jogukkal, illetve azokat sem, akik már a hazai vagy a nemzetközi jogorvoslatnak köszönhetően kaptak kártérítést, vagy kártérítési igényük jelenleg is folyamatban van (12/D § (9)-(12) bek.).
Az elhunyt magánszemély bármely örököse kezdeményezheti a 98 százalékos adómértékkel megállapított kötelezettség törlését. Ebben az esetben az adóhatóság soron kívüli adómegállapítás szabályai szerint jár el (12/D § (8) bek.).
Vélemény, hozzászólás?