A múlt héten benyújtott T/10537. számú adótörvény tervezet a jövőre nézve adminisztrációs egyszerűsítések tartalmaz a családi kedvezmény (és járulékkedvezmény) érvényesítésére vonatkozó adóelőleg-nyilatkozat tekintetében.
Arra csak emlékeztetésképpen szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy jövőre a kétgyermekes családok adóalap kedvezménye tovább nő. A családi kedvezmény 2017-ben – az eltartottak lélekszámától függően – kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként egy eltartott esetén 66 670 forint, kettő eltartott esetén 100 000 forint, három vagy annál több eltartott esetén 220 000 forint. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy két eltartott esetén az idei 12 500 forint helyett jövőre 15 000 forinttal magasabb összegű nettó bért vihet haza havonta egy kétgyermekes család.
Mint tudjuk az adóelőleg-megállapításra kötelezett kifizető a bevételt terhelő adóelőleget a magánszemély által írásban adott nyilatkozat (adóelőleg-nyilatkozat) figyelembevételével állapítja meg.
Amennyiben a magánszemély nyilatkozattal kéri a családi kedvezmény érvényesítését, a kedvezmény az adóelőleg alapját – és ezért a munkáltatójától, kifizetőjétől származó adóévi jövedelmeiből fizetendő adóelőleg összegét is – csökkenti. Ezt a nyilatkozatot a kifizetést megelőzően kell a magányszemélynek felszólításra vagy önként a kifizető rendelkezésre bocsátania. Amennyiben például házastársakról van szó, tehát a családi kedvezményre több magánszemély jogosult, akkor mindenképpen közös nyilatkozatot kellett tenniük, még akkor is, ha a kedvezményt teljes egészében kizárólag a jogosultak egyike érvényesíti.
Ez a közös nyilatkozat a gyakorlatban jelenleg úgy valósul meg – például egy olyan esetben, ahol a házastársak közül anya kívánja a családi kedvezmény teljes összegét érvényesíteni -, hogy az adóelőleg nyilatkozat I. Blokkjában nyilatkozik munkáltatójának (kifizetőjének) az érvényesíteni kívánt családi kedvezményről, valamint itt kell részleteznie az eltartottak, kedvezményezett eltartottak adatait is. A II. Blokkot apa tölti ki. Ezt követően anya és apa munkáltatója is aláírásával nyugtázza a nyilatkozat tartalmának tudomásul vételét, tehát apa munkáltatója tudomásul veszi, hogy az apa adóelőlegének megállapítása során nem veszi figyelembe az anya által I. Blokkban meghatározott összegű családi kedvezmény összegét. A nyilatkozatot az apa munkáltatójának abban az esetben is alá kell írnia, ha a családi kedvezmény teljes összegét anya érvényesíti.
A közös nyilatkozat megtétele tehát komoly adminisztrációs terhet jelent a jogosultak számára, hiszen a másik jogosult munkáltatójának „áldását” is be kell szerezni. Arról nem is beszélve, hogy előfordulhat olyan élethelyzet, amikor a korábban megtett nyilatkozat tartalmát változtatni kell. A nyilatkozat tartalmát érintő bármely változás esetén ugyanis a magánszemély köteles haladéktalanul új nyilatkozatot tenni.
Az adminisztrációs könnyítés jegyében a tervezet szerint nem kell új nyilatkozatot tennie a magánszemélynek akkor, ha a magzatra tekintettel a várandósság időszakában már érvényesítette a családi kedvezményt, a gyermek megszületését követően pedig a családi pótlékra való jogosultsága okán lesz jogosult a kedvezményre.
Vélemény, hozzászólás?