A pénzvisszatérítésre jogosító ügyletet 2014. január 1-jétől az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) szabályozza. Ez egy olyan háromszereplős ügylet, amelyben az adóalany vásárlásösztönzési céllal pénzt térít vissza olyan személynek, aki/amely közvetlenül nem az adóalanytól szerezte be a kedvezményezett terméket vagy szolgáltatást. Ebben az esetben a pénzt visszatérítő adóalany utólag csökkentheti azon termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása adóalapját, amelyre vonatkozóan a pénzt visszatéríti.
E háromszereplős ügylet számviteli kezelése azért tűnik bonyolultnak, mert a pénz visszatérítésére jogosult személy és a pénzt visszatérítő adóalany között semmiféle szerződéses kapcsolat nem áll fenn.
Ezt a fajta adott/kapott engedményt viszont a számviteli elszámolásokban valahogyan mindkét félnek kezelni kell. A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) módosítása során több lehetőség is felmerült az ügylet számviteli elszámolására vonatkozóan. A jogalkotó végül úgy döntött, hogy a pénz-visszatérítési akció keretében adott/kapott engedmény egy egyéb ráfordítás illetve egyéb bevétel marad.
Példa 1 a pénzvisszatérítésre jogosult ügyletre
A gyártó értékesít 100 db terméket „A” nagykereskedőnek 12 000 forintos (áfa-val növelt) egységáron. Továbbá 300 db ugyanilyen terméket „B” nagykereskedőnek 13 000 forintos (áfa-val növelt) egységáron.
A gyártó üzletpolitikájában rögzíti, hogy a termékét beszerző kiskereskedőnek 1 000 forintot térít vissza termékenként.
„C” kiskereskedő 15 db terméket vásárolt „A” nagykereskedőtől termékenként 13 500 forintért, és e beszerzés „C”-t adólevonásra jogosítja. „C” kiskereskedő kéri a gyártótól 15 000 forint visszatérítését, amit a gyártó átutal részére.
A példából kiderül, hogy a gyártó és „C” kiskereskedő – az ügylet első és harmadik szereplője – semmiféle szerződéses kapcsolatban nem áll egymással.
Az általános forgalmi adóról szóló szabályok szerint
– a gyártó csökkentheti az adóalapját számlakorrekció nélkül 11 811 Ft-tal (15 000-15 000×0,2126);
– „C” kiskereskedő pedig megnöveli a fizetendő adóját 3 189 Ft-tal (15 000×0,2126).
– A gyártó az adóalapját minden további nélkül csökkentheti, mert az Áfa tv. 77.§ (4) bekezdés b) szerint adóalap csökkentésre akkor jogosít az ügylet, ha „a visszatérítendő összeg kisebb, mint a pénzvisszatérítésre jogosító ügylet mennyiségi adatának és az adott vásárlásösztönzési program keretében, bármely adóalap-csökkentésre jogosító ügylet vonatkozásában az értékesített termék, nyújtott szolgáltatás legalacsonyabb, adóval növelt egységárának szorzataként adódó összeg” (estünkben: 15 000 Ft<15×12 000).
A számviteli szabályok szerinti elszámolás
Az Áfa tv. szerinti pénzvisszatérítés összege 15 000 Ft, amely az áfát is tartalmazza.
Számviteli elszámolás a gyártónál:
T 86 Egyéb ráfordítás 11 811 Ft – K 38 Elszámolási betétszámla 15 000 Ft
T 466 Előzetesen felszámított áfa 3 189 Ft
Számviteli elszámolás „C” kiskereskedőnél:
T 38 Elszámolási betétszámla 15 000 Ft – K 96 Egyéb bevétel 11 811 Ft
K 467 Fizetendő áfa 3 189 Ft
Az Áfa tv. rendelkezései szerint a gyártónál a pénzvisszatérítés összegének áfája a fizetendő áfát csökkenti, tehát – ellentétben a számviteli elszámolásával – az Áfa tv. nem előzetesen felszámított áfaként kezeli.
A kiskereskedő pedig az Áfa tv. rendelkezései szerint tulajdonképpen a levonható áfáját csökkenti, anélkül, hogy beszerzésről szóló számláját „A” nagykereskedő módosította volna, vagyis – ellentétben a számviteli elszámolással – az Áfa tv. nem fizetendő áfaként kezeli a pénz-visszatérítés akció keretében kapott áfa összeget.
Ezt a logikát az általános forgalmi adó bevallásban és az analitikában is kellő körültekintéssel kell lekövetni, hiszen az automatikusan működő számviteli rendszerek nem fogják tudni kezelni!
Még nem vagy tagja Facebook csoportunknak? >> Csatlakozz hozzánk, hogy elsőként értesülhess az újdonságokról! >> Csatlakozás
Regisztrálj az elsők között év végi “I Love Könyvelés!” rendezvényünkre honlapunkon!
Vélemény, hozzászólás?