Kedves Kollégák!
Bízunk benne, hogy a határidők sűrűjében volt idő a pihenésre, mert a rekkenő hőséggel nem volt probléma, ami a nyarat illeti.
Ami pedig a munkát illeti: mai cikkünkben egy kevésbé „nyárias” téma kerül terítékre, mégpedig a nemzetközi áfa visszatérítése.
Azzal nem árulunk el nagy titkot, hogy a 27%-os áfa kulcsunkkal a hozzáadottérték-adó tekintetében egyedülállóak vagyunk Európában (is). Természetesen ez még nem jelenti azt, hogy a hazai adóalanyoknak le kellene mondaniuk a Közösség tagállamaiban rájuk áthárított adó összegéről.
Jellemzően a fuvarozó vállalkozások érintettek a külföldön megfizetett adó visszaigénylésében, de kizárólag a visszatérítésre vonatkozó feltételek fennállása esetén.
Ezen vállalkozások – mint külföldön nem letelepedett adóalanyok – egy ún. adóvisszatérítési-eljárás keretében tudják visszaigényelni a külföldön rájuk áthárított áfa összegét. Számukra – a nemzeti szabályozáson túl – a nem a visszatérítés helye szerinti tagállamban, hanem egy másik tagállamban letelepedett adóalanyok részére a 2006/112/EK irányelvben előírt hozzáadottérték-adóvisszatérítés részletes szabályainak megállapításáról szóló 2008/9/EK (2008. február 12.) irányelv az irányadó.
A hazai fuvarozók azonban nem feltétlenül csak egy tagállamban fordulnak meg és vásárolnak üzemanyagot (gázolaj), fizetnek autópálya használatot, ezért – a visszaigénylést megkönnyítendő – nem kell valamennyi érintett ország adóhatóságával felvenniük a kapcsolatot.
Az áfa visszatérítési kérelmet elegendő a hazai adóhatóságnál kezdeményezni az ún. ELEKAFA nyomtatvány beküldésével. A kérelem akkor minősül benyújtottnak, ha azt az adózó a tárgyévet követő naptári év szeptember 30-ig, az állami adóhatósághoz elektronikus úton benyújtja.
A kérelem egyszerre egy tagállamból történő visszaigénylésre szolgál, tehát amennyiben a visszatérítésre jogosult adóalany több országból igényel vissza hozzáadottérték-adót, annyi nyomtatványt kell kitöltenie, ahány országból visszaigényel.
Például a 2014. évi üzemanyag kártya használatáról szóló „vaskos” számlákban részletezett külföldi adóval kapcsolatos visszatérítési igényüket 2015. szeptember 30-ig nyújthatják be az érintett adóalanyok.
A visszaigényelhető külföldi áfát adóhatósággal szembeni követelésként kell elszámolni. Amennyiben a visszatérítés feltételei mégsem állnak fenn, úgy a külföldön megfizetett adót költségként kell elszámolni.
A külföldi áfa visszaigénylése idő- és energiaigényes folyamat, amely több hónapot vesz igénybe, arról nem is beszélve, hogy az egyes tagországok adóhatóságai is más-más „hőfokon égnek”. Éppen ezért, talán érdemes mérlegelni annak lehetőségét is, hogy az érintett vállalkozások – kifejezetten nemzetközi áfa visszaigénylésre specializálódott – tanácsadó cégek segítségét vegyék igénybe.
****************
Megszerezted már a 2015-ös továbbképzési évre a kreditpontjaidat? Ajánlom figyelmedbe e-learning továbbképzésünket 🙂
Vélemény, hozzászólás?