Nem mondunk újdonságot azzal, ha azt állítjuk, hogy hazánkban a legmagasabb az általános forgalmi adó mértéke az uniós régióban (is). Ez az állítás nemcsak a 27%-os általános adókulcsra, hanem a kedvezményes 18%-os adókulcsra is igaz (2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról). Fogyasztási típusú adóként a költségvetés legnagyobb adóbevételét jelenti ez az adónem és ezzel párhuzamosan az adómegkerülés fő célpontja is egyben.
Sajnálatos módon – a magas adóterhelés miatt – a visszaélések nem kerülik el a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart. Jelenleg az alapvető élelmiszereink a magasabb 18%-os adókulccsal adóznak. Elmozdulás volt a mérséklés irányába a sertéshús adójának 5%-ra csökkentése.
Július 4-én került újra benyújtásra egy módosító javaslat, amely az alapvető szükségletű élelmiszerek 5%-ra való mérséklését indítványozza, azzal a nem titkolt céllal, hogy ezzel megindulhat a „fehéredés” a fent említett ágazatokban, hiszen ekkora adóterhelés mellett talán nem lesz érdemes adót csalni, arról nem is beszélve, hogy a fogyasztók terhei is jelentősen csökkenhetnének.
Tavaly novemberében a fenti kezdeményezés egyszer már elutasításra került, mert kérdéses volt, hogy az áfa csökkentés miatti bevételkiesést elbírná a költségvetés.
A jelenlegi törvényjavaslat értelmében az alábbi termékek kerülnének az 5%-os kedvezményes adókulcs alá: tej, fehér és félbarna kenyér, vizes zsemle, vizes kifli, sertéshús, csirkehús, pulykahús, ponty, valamint más édesvízi halak húsa, étkezési tojás illetve a Magyarországon is termő friss zöldség- és gyümölcsfélék.
Rossz hírem van: egyenlőre marad a drága kenyér. A javaslat tárgysorozatba vétele elutasításra került.