A személyi jövedelemadóról szóló törvény (1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról) (továbbiakban: Szja tv.) értelmében az ingatlan bérbeadásból származó jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül. A jövedelmet főszabályként tételes költségelszámolással vagy a diktált költséghányad alkalmazásával lehet megállapítani. A fizetendő adó a számított jövedelem 16%-a. Amennyiben az adóévi jövedelem az 1M Ft-ot meghaladja, abban az esetben még 14%-os egészségügyi hozzájárulási fizetési kötelezettség is beállhat a teljes jövedelemre a korlát figyelembevételével.
Augusztus végén került benyújtásra egy módosítási javaslat, melynek célja természetesen az ingatlan bérbeadás után fizetendő adó csökkentése.
Jelenleg az Szja tv. 17.§ (5) bekezdése szerint a lakás bérbeadása esetén a bérbeadó magánszemély a bérbeadásból származó bevételéből levonhatja a más településen általa bérbevett lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett bérleti díját, feltéve, hogy a bérbeadás, illetve a bérbevétel időtartama a 90 napot meghaladja és a bérbevett lakással összefüggésben a magánszemély más tevékenységéből származó bevételével szemben költséget nem számol el, vagy az igazoltan megfizetett bérleti díjat számára még részben sem térítették meg.
A törvényjavaslat értelmében a saját lakást bérbe adó tulajdonos abban az esetben is jogosult lenne a bevételét képező bérleti díját csökkenteni az általa fizetett bérleti díjjal, ha a bérelt idegen ingatlan és a saját ingatlan is ugyanazon településen van.
Ezen szabályozás elsősorban az idegen ingatlant fővárosban (saját településen) bérlőket érinthetné előnyösen, figyelembe véve a települések közötti bérleti díj különbségeket.
AdóAngyalok mondta
Visszacsatolnék a témával kapcsolatban, ugyanis a módosító javaslat tárgysorozatba vétele a héten elutasításra került.