Az adózók mindennapi ügymenetéhez hozzátartozik az adóhatósági igazolás kérése. Az adóhatósági igazolás szolgálhatja a tartozásmentesség igazolását, vagy az állami adóhatóság nyilvántartásában szereplő adat igazolását is, de akár a bankok vagy üzleti partnerek felé történő felhasználás céljából is kérhető. Az adóhatósági igazolások felhasználhatók továbbá az adóalany jövedelmének vagy illetőségének igazolására is.
Fentiekből kiindulva az adóhatósági igazolásoknak alapjában véve három típusa létezik. Az egyik a tartozásmentességi igazolás, melyen belül különbséget kell tenni adóigazolás és együttes adóigazolás között.
A másik típus: a jövedelemigazolás. A harmadik pedig az illetőségigazolás. Ez utóbbi két igazolás túl sok magyarázatot nem igényel, de a megfelelő adóigazolás kérése, már komoly fejtörést okozhat a gyakorlatban.
A tartozásmentességet igazoló adóigazolás lehet általános és nemleges igazolás.
Az általános adóigazolás tartalmazza az adózónak az adóigazolás kiadásának napján vagy az adóigazolás kiadása iránti kérelemben megjelölt napon az adóhatóságnál fennálló adótartozását vagy annak hiányát, a behajthatatlanság címén nyilvántartott, de el nem évült adótartozást, a kiállítás napjáig előírt valamely adónemre vonatkozó bevallási és adófizetési kötelezettség elmulasztását. Amennyiben az adóhatóság által lefolytatott ellenőrzés a mulasztást feltárta, és az adózó a jogerős megállapítások alapján keletkezett fizetési kötelezettségét teljesítette; akkor annak tényét az általános adóigazolás nem tartalmazza.
A nemleges adóigazolás igazolja, hogy az adózónak az adóigazolás kiállításának napján, vagy az adóigazolás iránti kérelemben megjelölt napon az adóhatóságnál nyilvántartott adótartozása nincs. Nemleges adóigazolás kiadására kizárólag akkor van mód, ha az adózó a tartozás megállapítását befolyásoló egyéb adókötelezettségeinek (pl. bevallási kötelezettségének) is maradéktalanul eleget tett.
Az együttes adóigazolás a kiadás során az adózó NAV vámszervénél nyilvántartott adó- és vámtartozását, továbbá – ha az igazolás bemutatását előíró jogszabály így rendelkezik, vagy az adózó kéri -, a végrehajtásra vagy visszatartásra átadott köztartozásokat vagy azok hiányát igazolja. Ennek értelmében az együttes adóigazolás lehet általános és nemleges, valamint a köztartozásmentes adózói minőségről szóló igazolás is.
Az általános együttes adóigazolás tartalmazza az adózó állami adóhatóságnál nyilvántartott adótartozását és a vámhatóságnál nyilvántartott adó- és vámtartozását, a behajthatatlanság címén nyilvántartott, de el nem évült adó- és vámtartozást, valamint, ha jogszabály előírja, vagy az adózó kéri a végrehajtásra, vagy visszatartásra átadott köztartozásokat, illetve a kiállítás napjáig előírt valamely adónemre vonatkozó bevallási kötelezettség elmulasztását.
A nemleges együttes adóigazolás igazolja, hogy az adózónak az együttes adóigazolás kiállításának napján vagy a kérelemben megjelölt napon az adóhatóságnál nyilvántartott adótartozása és a vámhatóságnál nyilvántartott adó- és vámtartozása nincs, valamint, ha jogszabály előírja, vagy az adózó kéri a végrehajtásra, vagy visszatartásra átadott köztartozás hiányát is. Nemleges együttes adóigazolás kiadására kizárólag akkor van mód, ha az adózó a tartozás megállapítását befolyásoló egyéb adókötelezettségeinek (pl. bevallási kötelezettségének) is maradéktalanul eleget tett.
A köztartozásmentes adózói minőségről szóló igazolás igazolja, hogy az adózó a köztartozásmentes adózói adatbázisba történő felvétel feltételeinek megfelelve köztartozásmentes adózónak minősül.
Az adóigazolást az adózó kérelmére állítja ki az állami adóhatóság, a nyilvántartásában szereplő adatok alapján, a kiállítás napjának megfelelő adattartalommal. Az adóigazolás, együttes adóigazolás kiadása iránti eljárásban az adóhatóság által nyilvántartott adótartozás összegét – nettó módon számítva – csökkenteni kell az ugyanazon adóhatóságnál nyilvántartott túlfizetés összegével.
Az elektronikus ügyintézésre kötelezett adózók az adóhatósági igazolás kiadással kapcsolatos kérelmeiket vagy elektronikus úton – az ügyfélkapun keresztül a nyomtatványkitöltő program használatával kitöltött IGAZOL nyomtatványon- vagy – a NAV Ügyféltájékoztató-és Ügyintéző rendszerén keresztül – szóban (az illetőségigazolás kivételével) terjeszthetik elő.
Az elektronikus ügyintézésre nem kötelezett adózók az adóhatósági igazolás kiadását kezdeményezhetik a fenti nyomtatvány kitöltésével személyesen vagy postai úton illetve szóban is.
Természetesen az adóigazolás nincs ingyen. Az adó-, együttes adóigazolás után 3.000 forint eljárási illetéket kell megfizetni.
Fontos megjegyezni, hogy azon adózók tekintetében, akiknek adószáma törlésre került az adóhatóság megtagadja az adóigazolás iránti kérelmet. Ilyen esetben az adózó az újbóli bejelentkezést követően az új adószámon nyújthat be adó-, együttes adó-, jövedelem vagy illetőségigazolási kérelmet.
Amennyiben az adóhatóság az adózó adószám használatát jogerős határozattal felfüggesztette, ennek tényét, a határozat számát és a felfüggesztés időpontjának kezdetét az igazolás megjegyzés rovatában jelzi.
Vélemény, hozzászólás?