A használt cikkek eladása napjaink legnépszerűbb „kosztpénz” kiegészítési lehetősége a háztartások számára. Az interneten számos olyan értékesítési felület található, ahol használt ingóságokat lehet értékesíteni. Azt azonban gyakran elfelejtik a magánszemélyek, hogy e bevételük után adófizetési kötelezettségük is keletkezhet.
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 58. § szakasza értelmében az ingóság átruházásából származó jövedelmet a magánszemélynek kell megállapítania, bevallania, és az adóbevallás benyújtására előírt határidőig megfizetnie, kivéve, ha ezt a bevételt egyéni vállalkozóként vagy mezőgazdasági őstermelőként szerzi meg.
Az ingó vagyontárgy értékesítéséből származó jövedelmet úgy kell meghatározni, hogy a kapott bevételt csökkenteni kell az igazolt, elszámolható költségekkel, és az így kiszámított jövedelem után 16 százalékos mértékű adót kell fizetni. Amennyiben a költségek nem igazolhatóak, akkor a bevétel 25 százalékát kell jövedelemnek tekinteni.
Ingó vagyontárgy átruházásából jövedelmet gazdasági tevékenység keretében is lehet szerezni. Ez esetben az ingó átruházásából származó jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül. Gazdasági tevékenységnek minősül valamely tevékenység üzletszerű, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása, amennyiben az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és annak végzése független formában történik.
Példa a gazdasági tevékenységre
Ha egy magánszemély a gyermekei feleslegessé vált, kinőtt ruháit adja el, akkor az, nem minősül gazdasági tevékenységnek, hiszen a ruhák beszerzése alapjában véve a személyes szükségletek kielégítését szolgálta.
Ha a magánszemély azzal a céllal szerez be babaruhákat, hogy azokat az interneten továbbértékesítse, akkor már gazdasági tevékenységről van szó.
Amennyiben a magánszemély ingó értékesítésből származó bevétele az adóév elejétől összesítve nem haladja meg a 600 ezer forintot, akkor nem keletkezik adóköteles jövedelme (kivéve, ha a bevételt egyéni vállalkozóként szerzi meg), még abban az esetben sem, ha az értékesítés gazdasági tevékenységnek minősül.
Nem kell ugyanakkor megfizetni az adóévben 200 ezer forintot meg nem haladó ingó vagyontárgy értékesítéséből származó jövedelem után az adót. Természetesen a magánszemélyt a fent leírt esetekben számla-, nyugtaadási és áfa-fizetési kötelezettség sem terheli.
Vélemény, hozzászólás?