Főszabályként a személyi jövedelemadó megállapítása (is) önadózással történik, melynek lényege, hogy az adóalany maga állapítja meg, vallja be és fizeti meg az adót.
Lehetősége van azonban a magánszemélynek arra is, hogy adókötelezettségének munkáltatói adómegállapítás útján tegyen eleget. Természetesen erre csak akkor van lehetősége, ha megfelel a feltételeknek, és ha az adóbevallás elkészítését a munkáltató vállalja.
Amennyiben a munkáltató nem vállalja a magánszemély adójának megállapítását, – a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben (Szja tv.) előírt tartalommal – köteles tájékoztatni a magánszemélyt az adónyilatkozat vagy az egyszerűsített bevallás választásának a lehetőségéről.
A munkáltató a magánszemély – január 31-ig megtett – nyilatkozata alapján állapítja meg a magánszemély adóját (NY29-es nyilatkozat). Ha a munkáltató vállalja a magánszemély adójának a megállapítását, a magánszemély január 31-ig arról is nyilatkozik, ha nem kéri (NY30-as nyilatkozat) a munkáltatói adómegállapítást.
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) rendelkezései szerint 2015. január 1-jétől változtak a munkáltatói adómegállapítás szabályai.
Eddig a munkáltató az adóalapot és az adót a magánszemély nyilatkozata alapján, a március 20-ig átadott igazolások figyelembevételével május 20-ig állapította meg és erről igazolást adott. A munkáltató az adómegállapítást június 10-ig elektronikus úton továbbította az állami adóhatósághoz.
Az új rendelkezések értelmében munkáltató az adóalapot és az adót a magánszemély nyilatkozata alapján, az adóévet követő év március 20-áig átadott igazolások figyelembevételével az adóévet követő év április 30-áig állapítja meg és erről igazolást ad. A munkáltató az adómegállapítást az adóévet követő év május 20-ig elektronikus úton továbbítja az állami adóhatósághoz.
A 2015. január 1-jétől módosított munkáltatói adómegállapítás új szabályait már a 2014. évet érintő munkáltatói adómegállapítás esetén is alkalmazni kell!
Vélemény, hozzászólás?