Állandó dilemma a természetes személyek körében, hogyha saját tulajdonú lakásukat kiadják albérletbe, akkor annak milyen adózási szabályai is vannak rájuk nézve. Nagyon sokan még csak a bérbeadásuk kapcsán felmerülő adókötelezettséggel sincsenek tisztában, pedig bizony van.
Bejelentési kötelezettség
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 22. § (16) bekezdésében megfogalmazott bejelentési szabályok szerint mentesül a magánszemély adózó – kivéve az egyéni vállalkozót és a 22. § (1) bekezdés e) pontja szerinti kereskedelmi kapcsolatot létesítőt – az adószám megszerzéséhez előírt bejelentési kötelezettség teljesítése alól (15T101 nyomtatvány), ha kizárólag az általános forgalmi adóról szóló törvény szerinti ingatlan-bérbeadási (haszonbérbeadási) tevékenységet folytat és az általános forgalmi adót érintően nem él az adókötelessé tétel jogával.
Bizonylat kiállítási kötelezettség
A bérbeadó természetes személy a rendszeres bevételszerző tevékenységre tekintettel az adóalanyként történő bejelentkezés és az adószám hiányában is alanya az általános fogalmi adónak, ezáltal az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) szerint meghatározott bizonylat kibocsátására kötelezett. Adómentes ingatlan bérbeadás esetén számla helyett a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Sztv.) szerinti számviteli bizonylat kibocsátása is elegendő.
Adóelőleg- és adófizetési kötelezettség
Első körben azt kell tisztázni, hogy a magánszemély ingatlan bérbeadásából származó jövedelme önálló tevékenységből származó jövedelemként az összevont adóalap részeként adózik a személyi jövedelemadó rendszerében. A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.). A bevételből a jövedelmet a magánszemély választása szerint vagy tételes költségelszámolással vagy a 10 százalék költséghányad alkalmazásával állapíthatja meg.
Jellemzően előforduló költség az ingatlannal kapcsolatos rezsiköltség, kivéve, ha a „rezsiszámlák” a bérlő nevére is átírásra kerülnek. A kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközök, nem anyagi javak folyamatos, zavartalan, biztonságos üzemeltetését szolgáló javítási, karbantartási, felújítási munkákra fordított kiadás is elszámolható költségként. Kiadásként levonható még a bevételből az Szja tv. 11. számú melléklete szerint a kizárólag bérbeadásra hasznosított saját tulajdonú tárgyi eszköz értékcsökkenési leírása, felújítási költsége.
Kifizetőnek történő bérbeadás esetén a bérlőnek adóelőleget kell megállapítania. Amennyiben a magánszemély a költségeiről nem nyilatkozik, jövedelemként a bevétel 90 százalékát kell a kifizetőnek figyelembe vennie. Ebben az esetben a bérbeadó a bevételével összefüggő nyilvántartási kötelezettségét a kifizető által kiállított igazolás megőrzésével teljesíti.
Ha a bérlő magánszemély, akkor a bérbeadónak kell az önálló tevékenységből származó jövedelem szabályai szerint megállapított 16 százalék adóelőleget negyedévenként a negyedévet követő hónap 12-ig az adóhatósághoz befizetnie. Bármely módszert is alkalmazza a magánszemély, be kell vallani az állami adóhatósághoz.
A magánszemély 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást köteles fizetni az adóévben megszerzett ingatlan bérbeadásából származó egymillió forintot meghaladó jövedelem esetében a teljes jövedelem után.
Amennyiben további kérdése van a témával kapcsolatban, ne habozzon feltenni akár itt a bejegyzésnél vagy Facebook csoportunkban!
Vélemény, hozzászólás?