Korábbi cikkünkben a főfoglalkozású egyéni vállalkozók járulékfizetésével foglalkoztunk. Az egyéni vállalkozók járulékfizetésénél maradva: jelenlegi írásunk a főfoglalkozásúnak nem minősülő egyéni vállalkozók társadalombiztosítási kötelezettségeit mutatja be.
Az egyéni vállalkozók társadalombiztosítási szempontból az alábbiak szerint csoportosíthatók:
- főfoglalkozású (biztosított) egyéni vállalkozó;
- másodfoglalkozású egyéni vállalkozó;
- kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó.
Másodfoglalkozásúnak minősül az az egyéni vállalkozó, aki:
- a vállalkozás folytatásával egyidejűleg munkaviszonyban is áll és abban foglalkoztatása eléri a heti 36 órát, vagy
- a vállalkozás folytatásával egyidejűleg közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytat tanulmányokat.
Kiegészítő tevékenységet folytatónak minősül az az egyéni vállalkozó, aki:
- a vállalkozói tevékenységét saját jogú nyugdíjasként folytatja, továbbá
- az az özvegyi nyugdíjban részesülő személy, aki a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.
A másodfoglalkozásúnak minősülő egyéni vállalkozó a 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási járulékot, a 3 százalék mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, valamint a 10 százalék nyugdíjjárulékot a ténylegesen elért járulékalapot képező jövedelem után fizeti meg. A 1,5 százalék munkaerő-piaci járulékot megfizetni nem kell. Ebben az esetben az egyéni vállalkozónak csak akkor kell megfizetnie a járulékokat, ha jövedelmet is vesz ki.
Ugyanez a szabály vonatkozik a 27 százalék szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség teljesítésére is: azaz csak a ténylegesen elért járulékalapot képező jövedelem – és nem a Tbj. szerinti minimálbér 112,5 százaléka – után kell az adót megfizetni.
A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó 6 930 Ft (napi 231 Ft) összegű egészségügyi szolgáltatási járulékot és 10 százalék nyugdíjjárulékot fizet. A nyugdíjjárulék alapja az e tevékenységből származó vállalkozói kivét, átalányadózó esetén az átalányban megállapított jövedelem. A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozónak a 27 százalék szociális hozzájárulási adót megfizetnie nem kell.
Ha az egyéni vállalkozó egyidejűleg társas vállalkozó is, az egészségügyi szolgáltatási járulékot egyéni vállalkozóként kell megfizetnie.
A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó az egészségügyi szolgáltatási járulékot és a nyugdíjjárulékot negyedévente, a negyedévet követő hónap 12-éig fizeti meg. Mivel az egyéni vállalkozó magánszemélynek minősül, ezért saját járulékait forintra kerekítve fizeti meg.
Vélemény, hozzászólás?