Szegény cafeteria elemek adózása körül elég nagy vihar támadt a 2015. évi adócsomag-tervezet benyújtásakor, de a hatályba lépő végleges verzió mégsem tartogat gyökeres változásokat, inkább csak „SZÉP” meglepetést.
A cafeteria-rendszer juttatásai két nagy csoportra bonthatók: béren kívüli juttatásokra és béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes meghatározott juttatásokra.
A béren kívüli juttatások köre (Szja tv. 71. §) és adóterhelése változatlan, azaz a juttatás értékének 1,19-szerese után 16 % szja-t és 14 % eho-t, összességében 35,7 % közterhet kell fizetni.
Változatlan – a kifizetőt terhelő közteher megfizetése mellett adható – az Szja tv. 70. §-a szerint egyes meghatározott juttatásnak minősülő juttatások köre is. A közterhek alapjának megállapítása is ugyanúgy történik, ahogy eddig, azaz a személyi jövedelemadót és a 27% egészségügyi hozzájárulást (eho) a juttatás értékének 1,19-szerese után kell megfizetni, ami 51,17% adóterhelésnek felel meg.
Ami kissé árnyaltabbá teszi a képet, hogy a 2015. január 1-jétől hatályba lépő szabályok az egyedi értékhatárok mellett új keretösszeget tartalmaznak:
- éves keretösszeg: 200 ezer forint, ami béren kívüli juttatásokkal tölthető fel, ide nem értve a SZÉP Kártyára utalt munkáltatói támogatást;
- 450 ezer forintot meg nem haladó éves rekreációs keretösszeg, ami két részösszegből is állhat: a SZÉP kártyára utalt munkáltatói támogatás összegéből és „minden más” béren kívüli juttatás összegéből (legfeljebb az éves keretösszegig, azaz évi 200 ezer forintig).
A 35,7%-os közteher kizárólag a fenti keretösszegeket meg nem haladó juttatásokra alkalmazható, természetesen figyelembe véve az egyedi értékhatárokat (Például: Erzsébet utalvány 8 ezer forint/hó) is.
Gyakorlatilag az éves rekreációs keretösszeget (450 ezer forint) maximálisan kihasználni kedvezőbb adóterheléssel (35,7%) csak akkor lehet, ha a juttatások éves keretösszeget meghaladó része kizárólag SZÉP kártyára utalt munkáltatói támogatás vagy a teljes rekreációs keretösszeg áll kizárólag SZÉP kártya juttatásból.
Amennyiben az éves keretösszeget (200 000 forint) meg nem haladó „minden más” béren kívüli juttatás és a SZÉP Kártyára adott, értékhatárt meg nem haladó juttatás együttesen meghaladja a rekreációs keretösszeget (450 000 forint), akkor a meghaladó rész már egyes meghatározott juttatásnak minősül, melynek adóterhelése már 51,17%.
A béren kívüli juttatás, egyes meghatározott juttatás közterhét továbbra is a juttatás hónapjának kötelezettségeként kell megállapítani, bevallani, megfizetni.
Ami változás az adminisztráció tekintetében, hogy az 51,17%-os közterhet annak a hónapnak a kötelezettségeként kell megállapítani, bevallani és megfizetni, amelyben bármelyik értékhatár túllépése megtörtént, legyen az akár az egyedi értékhatár és/vagy az éves keretösszeg, és/vagy az éves rekreációs keretösszeg túllépése.
Szintén adminisztrációt érintő változás, hogy a kilépő dolgozók esetében a keretösszegeket arányosítani kell és a munkaviszony megszűnése hónapjának kötelezettségeként kell megállapítani a közterhet, vagyis az arányosított keretösszeget meghaladó részre lényegében az eho különbözetet kell megállapítani.
Vélemény, hozzászólás?